Ismertet 1 : Csillagszat vagy tudomnyos fantasztikum |
Csillagszat vagy tudomnyos fantasztikum
2006.07.20. 16:23
Csillagszat a sci-fi filmekben
avagy hogyan hasznosthatjuk a tudomnyos-fantasztikus
filmeket fizika rinkon
Csillagszat a sci-fi filmekben,
avagy hogyan hasznosthatjuk a tudomnyos-fantasztikus
filmeket fizika rinkon
rta: Nagy Brigitta
fizika kiegszt szakos levelez hallgat
Tmavezet: Dr. Szatmry Kroly
tudomnyos fmunkatrs
Szeged
2006
--------------------------------------------------------------------------------
„Gondoljatok arra, hogy azok a csodlatos dolgok, amelyeket iskoltokban megismertek, sok nemzedk mûvei, amelyeket a Fld minden orszgban lelkeslt igyekezettel s nagy fradozsokkal alkottak meg. Mindezt rksgknt teszik majd a kezetekbe, hogy azokat tvegytek, tovbb kpezztek, s egykor gyermekeiteknek becsletesen tovbbadjtok. gy vagyunk mi halandk – halhatatlanok az egytt alkotott maradand mûvnkben.
Ha ezt mindig szem eltt tartjtok, akkor rtelmet fogtok tallni az letben s a trekvsben, s trzitek majd ms npek s idk irnti megbecslst."
(Einstein: Gyerekekhez intzett beszd)
„Gondolkodsunk vgs clja a mindennapi letben s a tudomny vilgban is egy s ugyanaz: rendszerezni s megjsolni az esemnyeket, megrteni azt a vilgot, amelyben benyomsainkat szerezzk.
A tudomny igen kimûvelt s fejlett jzanszre tmaszkodik; a tudomny clja a minket krlvev valsg minl tkletesebb kpnek megtallsa."
(Leopold Infeld: Einstein mûve s hatsa korunkra)
Tartalomjegyzk
1. Bevezets
2. Vlsgban a fizikaoktats?
3. Kitkeress
4. A sci-fi filmek trtnete
5. Modern mesk
5.1. Lzerfegyverek
5.1.1.A lzer
5.1.2.Lzerek alkalmazsa
5.1.3.Lzerfegyverek napjainkban
5.2. Hologrfia
5.2.1.Hologramok ksztse
5.2.2.Hologramok alkalmazsa
5.3. A fnysebessg
6. A fekete lyukak
7. Idutazs
7.1. Kalandok az idben
7.2. Lehetsges-e az idutazs?
8. Fldnk „gi" veszlyforrsai
8.1. A torini skla
8.2. Egy becsapds kvetkezmnyei
8.3. Honnan szrmaznak a kisbolygk s stksk?
8.3.1.Nemezis-elmlet
8.4. Hogyan vdhetnnk meg a Fldet?
9. Idegenek
9.1. Kutats ismeretlen vilgok utn („Bolygvadszat")
9.2. Fldn kvli civilizcik ltezsnek bizonytsi lehetsgei
9.2.1.SETI
9.3. A Tallkozs
9.4. Az idegenek
9.5. sszegzs
10. sszegzs
11. Felhasznlt irodalom
Bevezets
Az elmlt szz vben rengeteg sci-fi alkotsban helyeztk a cselekmnyt a futurisztikus XXI. szzadba, a technikai csodk hatrtalan vilgba. Most pedig itt vagyunk a vrva vrt „jvben", ami az elkpzelsekhez kpest egy kicsit msabb…
Nem ltezik mg HAL 9000 (2001. Ûrodisszeia), a mestersges intelligencival rendelkez szmtgp, amely egy egsz ûrhajt kpes irnytani. Nincs a Fld krl kering, embereknek otthont ad ûrllomsunk, nem indtunk embereket a Marsra, vagy ms bolygkra a Naprendszernkben, nincs bzisunk a Holdon. Szmtgpeink mg nem gondolkoznak nllan. Nem lvldznk lzerfegyvereinkkel (ami taln nem is baj), nem vettk fel a kapcsolatot „idegenlnyekkel", nincsenek „gondolkoz" robotjaink…
Viszont tudunk llatokat (s taln mr az embert is) klnozni, elkszlt az ember genetikai trkpe s taln korbbi let nyomait fedeztk fel a Marson. pl az els nemzetkzi ûrlloms. Itt az Internet, mobil eszkzeink hamarosan elrik azt az tviteli sebessget, hogy mindennaposs vlhat a kptelefon. Mûkdik az emberek azonostsa hangjuk, retinjuk, ujjlenyomatuk alapjn, s szinte brki rendelkezhet manapsg mobiltelefonnal. Vannak emberek, akik a fejkbe kttt kamera segtsgvel ltnak. s ksrleti stdiumban van szmos olyan csoda, amelyekrl a sci-fi mûvekben mr vtizedekkel ezeltt olvashattunk.
Felvetdik a krds, hogy mennyiben tekintjk tudomnyosnak a sci-fit? A flrertsek elkerlse vgett le kell szgezni, hogy a sci-fi (akr irodalomrl, akr filmrl legyen sz) nem tudomnyos munka, mg csak nem is tudomnyos ismeretterjeszts, hanem mûvszi kifejez eszkz.
A sci-fi az emberisg legalapvetbb krdseire keresi a vlaszt. Honnan jttnk, s hov tartunk? Kik vagyunk, mi a clunk? Kpesek vagyunk-e mestersges letet, mestersges intelligencit teremteni? Vannak-e ms rtelmes lnyek rajtunk kvl az univerzumban?
A tudomnyos-fantasztikus irodalom msik fontos feladata az, hogy tkrt tartson elnk. Ez a mûfaj ugyanis valjban nem csak a jvrl, hanem a jelenrl is szl. Szmos olyan problmt lehet tallni mai letnkben is, amelyet a sci-fi vtizedekkel elre megjsolt - sokan mgis csak most kezdnek foglalkozni ezekkel a krdsekkel.
A sci-fi idben figyelmeztetett bennnket a tlnpesedsre, a globlis felmelegedsre, s azon trsadalmi rendszerek veszlyeire is, amelyek a technikt az ember fl helyezik. A krnyez vilgunkban aprnknt, szrevtlenl valsulnak meg a sci-fi ltal megjsolt tkok s ldsok.
A szakdolgozatomban egy jnak tekinthet motivcis lehetsget mutatok be. gy gondolom, rdemes kihasznlni a kzpiskols dikok divatos sci-fi filmek irnti rdekldst arra, hogy az azokban megjelen eszkzket, jelensgeket – termszetesen sszevetve a mai tudomnyos szemllettel – elemezzk, csillagszati, fizikai ismereteiket kibvtsk, termszettudomnyos rdekldsket felkeltsk. A dolgozatomban megismerkedhetnek a tudomnyos-fantasztikus filmek bemutatsn s elemzsn keresztl rkon kevsb trgyalt fizikai problmkkal, mint az idutazs, relativitselmlet, hologrfia, fekete lyukak…
De mieltt ezekkel foglalkoznnk, vizsgljuk meg, a mai magyar fizikaoktats helyzett, valamint azt, hogy miknt tehetnnk a fizika tantrgyat kzkedveltebb.
Vlsgban a fizikaoktats?
Napjaink kedveztlen jelensge – amelyet tapasztalataim alapjn is btran kijelenhetek – a termszettudomnyos tantrgyaktl val elforduls, egyre kevesebb tanul sorolja ezeket a kedvelt trgyak sorba.
Errl – is – olvashatunk a Fizikai Szemle szmos cikkben, s az Internet http://jedlik.phy.bme.hu/physducation/ cmû dokumentuma is foglalkozik a problmval.
Bizony, tudomsul kell vennie valamennyi fizika tanrnak, hogy tantrgya a diksg krben nem tartozik a legnpszerûbbek kz.
A tants-tanuls folyamatban fontos tnyez a dik s az oktatott tantrgy viszonya, a tanul affinitsa, rdekldse, „szeretete". Az egyni motivcis bzis meglte hihetetlenl megknnytheti az ismeretek tadst.
A felgyorsult, „tlgpestett" let ignyli, hogy alapvet termszettudomnyos problmkkal tisztban legynk, egyszerû magyarzatot tudjunk adni termszeti jelensgekre, egyszerûbb gpek mûkdsi elvre.
De mit tehet a tanr, hogy nvedkeit elkalauzolja a fizika rejtelmes, titokzatos vilgba?!
Mr a kisgyermek els rcsodlkoz krdsei is krnyez vilgra vonatkoznak; „Mirtjei" az t krlvev trgyak, termszeti jelensgek ltezsnek okt, esetleg hasznossgt kutatjk. Minden ember legalapvetbb ignye mg ekkor, s ksbb rtelmes letnek felttele kellene hogy legyen, megismerni a Fldet, ahol l, rejtett csodival, emberi tallmnyaival egytt. Mirt van mgis, hogy elveszti ezt a kezdeti rdekldst, s lassanknt passzv lesz, eltûnik felfedez kedve?
Szinte kzhelyszerû mr erre a knyvszag, szraz ismeretek oktatsban keresni a magyarzatot. Termszetes, hogy ez ltszik a legkzenfekvbbnek, hiszen mr a rgi korok tudsai szmra is evidencinak tûnt az, hogy brmely termszettudomnyi terlet eleve elveszti ltjogosultsgt, ha nem empirikus ismeretszerzsre tmaszkodik. Az rott betû elsdleges feladata inkbb a defincik sszegyûjtse s rendszerezse kell hogy legyen, de semmikppen sem jelentheti az elsdleges s egyetlen tjt a jelensgek megismersnek. („gy ht az ismereteket biztos megrzsre a knyveknek s a knyvtraknak hagyom, s inkbb horgszni megyek, nha halra, nha j ismeretekre" – rja Szent-Gyrgyi Albert.)
Gyakran rzi is a pedaggus a magra hagyatottsgot, hiszen a tanknyv sem jelent mindig megfelel tmaszt. St!… A tlzott elmletisg, a napi, gyakorlati lettl val elrugaszkods a hasznlkat inkbb elriasztja a tantrgytl, semmint megszerettetn velk.
A fizikaoktats sorn a kzvetlen valsg trgyaival s folyamataival val tallkozst kell keresnnk.
Bizony kemny csatt kell vvni a fiatalok sokszor tapasztalhat rdektelensgvel. Az rdemjegy, mint stimull eszkz, az esetek dnt rszben nem alkalmas, dikjainkat nem sztkli jobb teljestmnyre, s fknt nem fokozza az rdekldst. Mint motivci nem jtszik jelents szerepet. Az egszsges versenyszellem sem kszteti nagyobb erbedobsra a tanulkat.
Teht a dikok fiziktl val elfordulsnak oka kereshet: a hatalmas elmleti anyagban, amely – esetleg – unalmass teheti az rt; a sok elvont magyarzatban; nehz feladatmegoldsokban vagy ppen a kevs szm ksrletekben.
A megrts a fizikatants f clja. Teht fontos: a tanr sokfajta mdszerrel tantson, hogy a fizikaoktats lmnyorientlt legyen. Olyannak kell lennie, hogy segtsen eligazodni a vilgban.
A tudomny is a tapasztalatokbl vonja le a trvnyszerûsgeket, ehhez olyan tnyeket, jelensgeket kell bemutatni, amelyekkel az emberek a mindennapi letk sorn szembeslnek.
Meg kell tapasztalniuk a fizika megllaptsait!
A mindennapi letbl vett pldk segtsgvel megcfolhatjuk a hasznavehetetlensgt s a gyerekek szmra nlklzhetetlen tantrggy tehetjk, amely benne van az rdekldsi krkben.
A termszet jelensgeit figyel dikban – azon kvl, hogy sok rdekes dolgot vesz szre – felmerlhet a jogos igny a jelensg magyarzatra. Hogy ezt az ignyt felbresszk – a ksrleteken kvl – aktulis problmk felvetsvel, rdekessgekkel motivlnunk kell ket.
Vgezetl nem a termszettudomnyok ltal felhalmozott ismeretek megtantst kell clnak tekinteni, hanem a dikokat krlvev termszeti vilg megrtst. Az olyan jellegû ismeretek kzvettst tartom clravezetnek, amelyekrl empirikus tapasztalatok szerezhetk.
Ehhez azonban a fizikatants mdszernek gykeres megvltoztatsra, reformjra lenne szksg. Azonban ez a feladat mr tllp a gyakorl pedaggus hatskrn, s fentrl kvn szablyozst. A tananyag tl nagy terjedelme megkti a ksrletez kedvû tanr kezt, mert kptelen idt szaktani a szemlltetsre gy, hogy kzben a tanmenettel is lpst tudjon tartani. A motivci kialaktsa nlkl pedig nem vrhatjuk a tuds rdemleges megszerzst.
Clunk teht, hogy a dikok szmra kzel hozzuk a valsgot, s tudatostsuk bennk, hogy k is „elemei" ennek a hatalmas s rdekes vilgnak. Ha a fizika – s trstudomnyai – segtsgvel megismerik azt a plantt, ami lehetv teszi szmukra a ltezst, megrtik a klnbz jelensgek mûkdst, „mirtjt", taln rdbbenek arra, hogy akr k is tevkeny rszesei lehetnek a krnyezetk alaktsnak.
Kitkeress
A fizika tanr szmra legfontosabb tanulk azok, akik ksbb jogszok, zletemberek, orvosok, politikusok, szakmunksok stb. lesznek. Neknk az a feladatunk, hogy velk rtessk meg, szerettessk meg a fizikt, ezltal egyetlen lehetsgnk, hogy ezen keresztl megoldjuk a vilg-npessg tlnvekedsi, a leveg-, vz-, krnyezetszennyezsi stb. problmkat. Mint mr elz fejezetemben rtam elgg sszetett problmt kell orvosolnunk.
A mai fiatalok ritkn kapnak kezkbe knyvet, hogy kulturlis szomjukat enyhtsk, lehetne ez akr egy izgalmas krimi, tudomnyos-fantasztikus, ismeretterjeszt knyv is… A tlmodernizlt mindennapi letnk – mondhatnnk – szksgtelenn is teszi ezt. A multimdis eszkzeink hatalmas fejldse lassan feleslegess teszi akr a ktelez olvasmnyok megismerst is, mr annyi lehetsgk van arra, hogy megtudjanak mindent egy adott irodalmi mûrl (vide, Internet, DVD stb.).
Hogyan vrhatnnk el, hogy „fiziks" mûveket olvassanak, vagy egyltaln ajnljunk, hogy rdekldsket felkeltsk egy adott tmban?
Szakdolgozatomat arra ptve ksztettem el, hogy nagy motivl hatsa lehetne divatos mozifilmek – klns tekintettel a sci-fi filmek – felhasznlsnak az oktatsban, valsghû rszleteinek, vagy ppen a fantasztikus jeleneteinek az elemzsvel. E lehetsgrl s esetleges felhasznlsrl szlnak a kvetkez fejezetek.
Akadnak mg olyan tanulk, akik a fekete lyukak fell vagy az anyag legkisebb ptkveirl rdekldnek; tudni szeretnk, mirt a mltra s mirt nem a jvre emlksznk; azt krdik, hogyan tûnhet oly rendezettnek most a vilg, ha kezdetben volt a kosz; s egyltaln, mirt van vilgegyetem.
Trsadalmunkban ma is az a szoks, hogy a szlk s a pedaggusok vllukat vonogatva leintik a kotnyeles gyerekeiket, esetleg homlyosan felidzett vallsi tanokra utalnak. Tbben knyelmetlenl feszengenek az ilyen krdsek hallatn, mivel ezek fnyben oly lesen tûnnek el az emberi tuds korltai.
Abban a prblok segtsget nyjtani a kollgknak, hogy egy olyan terletre kalauzolom el ket, amelyet mg esetleg nem prbltak hasznostani plyjuk sorn. Vagy akr laikusoknak, akik ezltal megrthetik, mirt elkpzelhetetlen lzerkarddal prbajt vvni, fnysebessggel szguldozni…
Azrt vlasztottam a fantasztikus filmek trhzt elkpzelseim megvalstshoz, mert taln ez az a mûfaj, amely tmegeket csalva a mozikba elkprztatja, lekti, s taln elgondolkoztatja a mai fiatalsgot.
Mind a fantasztikus irodalom s a filmvilg is hatalmas mûvekkel bszklkedhet, a filmek rvid trtnett olvashatjk a kvetkez fejezetben.
A dolgozatomban szem eltt tartom azt a fontos elemzsi szempontot, hogy mi is az, ami tudomnyosan altmasztott, mi az, ami fantasztikum – teht ltvnyosan ellentmond a valsgnak – ezekben a filmekben.
Ksbbiekben olvashatnak a legtbb fantasztikus film „ptkveirl", leggyakrabban feldolgozott, felhasznlt eszkzeirl tudomnyos magyarzattal, mint pldul: fnysebessg tllps, fekete lyukak, idutazs, lzerfegyverek, idegenkutats, fldi letnk veszlyforrsai…
A sci-fi filmek trtnete
A sci-fi mûfaja tmegeket csal a moziba. Ebben a fejezetben ttekintjk a fantasztikus filmek trtnett [A film krnikja, 1996]
Egy szeptemberi napon indult hdt tjra az a filmes mûfaj, amely mind a mai napig kpes megjulni a mozit kedvel kznsg rmre...
1902. szeptember 1. Georges Mlis rendez egy klns utazsra hvja kznsgt, megszletik a tudomnyos-fantasztikus, kzkedveltebb nevn a sci-fi film.
Tudsok rkeznek a Fld hûsges ksrjre, ez az „Utazs a Holdba", egy 16 perces rvidfilm, mely egy csapsra hress vlt a kor mozikznsge eltt, hatsra pedig szaporodni kezdtek az ûrbe s egyb kitallt helysznekre utaz embereket bemutat filmek. Mlis rafinlt trkkket alkalmazott. Ezek kztt volt az illuzionista bûvszek minden sznpadi trkkje: sllyesztk, htterek s lthatatlan zsinrok, melyeken szereplk lgtak.
Georges Mlis A Robert Houdin trkksznhz vezetje, a Lumire fivrek els vettse utn vsrolt egy kinematogrfot, s sajt filmjeit mutatta be sznhzban, ezek a filmek csakhamar igen npszerûek lettek szerte a vilgon. Cge a Star Film mgsem tudott fennmaradni a nagy konkurencianyoms miatt, ezrt Mlis elszegnyedett. 1200 filmjbl mindssze kb.100 maradt rnk.
A kvetkez emltsre mlt alkots mgis 25 vet vrat magra, amikor is Fritz Lang elkszti a „Metropolis" cmû utpijt a jv vrosrl. „A valami" - ez a cme annak a filmnek, amely elszr tesz meg egy ûrbl szrmaz szrnyet fszereplv. A szrny furcsa, gyilkos kpessge az eljvend sci-fi filmek vilgûrbl rkez invziit s ufonautit vetti el. Nem is kell sokat vrni, hogy moziba kerljn a „Vilgok harca" s a „Fldn kvli jvevnyek" cmû filmek, melyek az USA lakossgnak egy kommunista offenzvtl val flelmre jtszanak r. Byron Haskinnak sikerlt kora egyik legltvnyosabb s legmeghkkentbb filmjt elkszteni. A japnok sem ttlenkedtek, az npket egy sugrz, mutns szrnyeteg tmadja meg, ez a lny pedig nem ms, mint az azta vilghrûv vlt „Godzilla", amely napjainkig 22 tovbbi feldolgozst rt meg.
Eurpa sem akarta kivonni magt a npszerû mûfaj gyrtsa all, 1965-ben Jean-Luc Godard kultusz rendez elksztette negatv utpijt, amely a sci-fi s a fekete humor keverke, a mû az jszakai Prizst mutatja be utpiaknt, sajnlatos, hogy vzija mra valsgg vlt. Az „Alphaville" nem hozott nagy sikert, nem gy, mint az egy vvel ksbbi „451 Fahrenheit", Francois Truffaut alkotsa. A kritikus hangulat film egy olyan llamot mutat be, amelyben betiltjk a knyveket, mint a veszlyes gondolatok forrsait. Nyomaszt, futurisztikus dszletek, Ray Bradbury regnye, s a siker mris megalapozott volt.
1968. Kt kultikus alkots ve. Pierre Boulle regnye alapjn elkszl a „Majmok bolygja", amely hatalmas sikert arat. A majmok ltal megszllt atomhbor utni Fld megdbbent vzija.
A msik alkots filmtrtnelmet rt s tesz Stanley Kubrick „odsszeija" egyrtelmûen a jv mozija.
„2001: Ûrodsszeia", 3 v munkja nyomn egy olyan fantasztikus, vizulis trkkkkel teli ltvny trult a mozinz el, amely j tvlatokat nyitott a megrekedt fantasztikus film mûfaja eltt.
A szovjet gyrts 1972-es „Solaris" s Woody Allen „A htalv" cmû remeke utn mr csak pr vet kellett vrni a sci-fi diadalmenetre.
Kt nv: Steven Spielberg s George Lucas, kt alkots: „a Harmadik tpus tallkozsok" s a „Csillagok hborja". (Ksbb az utbbi film folytatsaknt a „Birodalom visszavg" s a „Jedi visszatr" csal tmegeket a moziban) Az elz a bks idegeneket hozza el a Fldre, mg az utbbi egyenesen a galaktikus harcok kzepbe rept bennnket. Mindkett tt sikert aratott. A „tallkozsok" ltvnyos fny s hangeffektusai azonnal lenyûgztk a nzket, a nyugodt hangulat s bks idegenek egy addig szokatlan megkzeltse volt a mûfajnak. A „csillagok" klasszikus hollywoodi trkkmese, minden idk egyik legnagyobb pnzgyi sikere lett, tovbbi kt rsze is elkszlt. Richard Donner ltvnyos trkkorgija egy klnleges kpessgû embert hoz el a Fldre, „Superman", aki ha kell mg a bolygt is kpes meglltani, hogy megmentsen egy bajbajutott embert.
Egy v sem telik el, s Ridley Scott olyan flelmetes szrnyeket zdt rnk az ûrben, amelyekhez foghat nem volt a filmtrtnetben. A lnyek gyilkosak, az emberek testben fejldnek ki, vrk savbl ll s flelmetesek, ez a „Nyolcadik utas a hall". A 80-as vek sci-fi alkotsaira az eldk jl kitaposott svnyn val halads a jellemz. John Carpenter „Menekls New Yorkbl"-ja vagy Ridley Scott msodik fantazmagrija, a „Szrnyas fejvadsz" a jl kiaknzott, vrbeli sci-fi mûfajt erstik. Az utbbi 2019-ben jtszdik s egy klnleges nyomoz (Harrison Ford jtszotta) trtnetrl mesl. „Vissza a jvbe" – hirdeti Robert Zemeckis filmje a korszak tendencijt: gyernk, fedezzk fel a jvt. A film egybknt nagy siker, st trilgia lesz belle. Nem ms, mint kalandos tvelygs az idskokban mlt-jelen-jv kztt...
1989-ben egy kpregnyfigura hdt a vsznon, Batman, klnleges kpessgeivel megvja vrost a bûnzktl, s uralkodik a levegn.
Valsznûleg rosszul rezn magt James Camerron nyomaszt s klausztrofbis tengeralatti thrillerben, „A mlysg titk"-ban, ahol jra elkerlnek az ûrlnyek, akik a tenger alatt vertek tanyt. Csodlatos, ltvnyos s szp sci-fi. A 90-es vek az „Emlkms"-sal indt, valamint oxignt fakaszt a Marson, a sci-fi mûfaj mesteri keveredse az akcival s a drmval. Megszaporodnak a fantasztikus filmek, egyre ltvnyosabbak s monumentlisabbak lesznek. A „Jurassic Park" utn a vizulis effektek s szmtgpes trkkk lesz a fszerep. A „Fggetlensg napj"-ban a Fldet prbljk elsprni az ûrlnyek, a „Tmad a Mars" cmû Tim Burton komdijban pedig jt nevethetnk rajtuk s magunkon is.
Hihetetlen galaktikus utazsokra csbt a „Csillagkapu" cmû mû s prblja megmagyarzni kori emlkeink eredett.
Hogy mi vr mg erre a mûfajra, azt taln egy meghkkent alkots a sok vitt kivltott „Hallhaj" tudn rzkeltetni.
A XX. szzad utols vei is bvelkedtek tt sikerû sci-fi filmekben. Lthattuk a Star Wars filmek jabb rszt: „Baljs rnyak" cmmel, izgulhattunk az „Armageddon"-on, a „Deep Impact"-en s hseikkel karltve menthettk meg a Fldet. A „Gmb"-ben „idutazott ûrhajn" lhetnk t hihetetlen trtneteket, s egy jabb mûben vehetjk fel a „Kapcsolatot" az idegenekkel.
Sorolhatnm mg hosszasan az elmlt vek nagy sikerû filmjeit, amelyek ltvnynak, hihetsgnek biztostsban korunk minden technikai csodja a rendelkezsnkre ll, de a lnyeg: a fantasztikus filmek diadaltja mg sokig nem fog vget rni.
Modern mesk
A Csillagok Hborja egyszerû mozifilmknt indult - majd villmgyorsan jelensgg, valsgos kultussz dagadt, a hetvenes vek vgnek egyik meghatroz kulturlis esemnyv. Valsznûleg elspr npszerûsgt az idtlen mesei elemeknek ksznheti, hiszen a j s rossz harca rk.
Tny, hogy a tudomnyos-fantasztikus mûfajbl inkbb csak a fantasztikus sz illik a trtnetre, hiszen nem derl ki, mirt nincs slytalansg az ûrhajkon, a lgres trben mirt hallatszik a hajk s a robbansok hangja, s mirt vgeznek az ûrhajk olyan manvereket, mintha lgkrben manverez replk lennnek, s a gigszi hangrokon ltszlag mirt nincs semmifle zsilip, vagy brmi, ami elvlasztan a bent tartzkod embereket a puszta ûrtl. Ezeket a problmkat felvethetjk s fel is hasznlhatjuk a fizika rinkon!
Legrdekesebb taln az a kzkedvelt krdskr, amelyben szmos mozirajong a lzerkard, lzerfegyverek ltezsrl s Han Solo sokat meglt reg teherhajjrl, a Millenium Falconrl, a fnysebessg felett „szguldoz" csodrl elmlkedik.
1. bra: Prbaj lzerkarddal
Ezekrl olvashatunk nhny gondolatot a kvetkez oldalakon, termszetesen a mai tudomnyos szemlletet figyelembe vve.
Lzerfegyverek
Az ismt beindul „Star Wars-rletben" kzponti szerepet jtszik a Jedi lovagok fegyvernek, a lzerszablynak a mtosza. Az Epizode I. legizgalmasabb jeleneteit ksznhetjk ennek az ellentmondsos harceszkznek.
Szkeptikusok, remnykedk, hozzrtk s kevsb hozzrtk vitatkoztak a lzerkard ltezsnek lehetsgrl, m egyvalamit elre le kell szgeznnk: a fizika mai llsa szerint ilyen alkalmatossgot nem lehet kszteni.
Persze, mondhatnnk, hogy szzegynhny vvel ezeltt mg a replssel kapcsolatban is az volt a tudomnyos llspont, hogy lehetetlen. De hiba tartunk mr ott, hogy tudsok s mrnkk - amennyiben megfelel mennyisgû id s pnz ll a rendelkezskre - egyszerûen megcsinljk azt, amit mondanak nekik, a termszet szablyait k sem hghatjk t.
A fizika trvnyei szerint a fotonok, a fny (s mint ilyen, a lzerfny) rszecski a forrstl egyenes vonalban, egy irnyban haladnak egszen addig, mg bele nem tkznek valamibe. Mr csak ez is elegend lehet annak beltsra, hogy kptelensg 120 centis lzer-rudat ltrehozni.
Az njellt „mozi-fizikusok" egyik elmlete szerint viszont a fnykard nem egy, hanem tbb lzernyalbbl ll, s ezek vannak fkuszlva egy megfelelen tvoli pontba. Amint elrik egymst ebben a pontban, valamilyen megfoghatatlan kvantumfizikai jelensg hatsra visszafordulnak kiindulpontjuk fel, s gy mg egyfajta pumpl energiaforrsknt is mûkdnnek. Ami viszont azrt lehetetlen, mert gy kis energiavesztesgû „rkmozgt" hozhatnnk ltre.
Ellenfelnk testszvetnek feldarabolshoz legalbb kilowattos erejû lzerre lenne szksg, aminek tpllshoz viszont elg nagy energia szksges... A lzernyalbbal van mg egy gond: nevezetesen az, hogy nem tmr, s gy Jedi-fegyvernk nem fogn fel a stt oldal erinek csapsait, azaz a kardozs lehetetlen volna. Vgezetl mg egy megjegyzs: a valsgban vajon mi vden meg a Jedi kezt egy ilyen nagy energij kard melegtl?
2. bra: A lzerkard
Az eddig lertakkal motivlhatunk rinkon, valsznûleg gy nagyobb rdekldssel hallgatjk dikjaink a lzerrel s annak alkalmazsaival kapcsolatos tudnivalkat.
A lzer
Az elmlt vtizedek sorn a lzer eljutott a kutatstl a leghtkznapibb alkalmazsokig. Csak nhny plda a lehetsgek szles krbl: ipari alkalmazsok (pl.: lzeres anyagmegmunkls); hologrfiai alkalmazsok; orvosi felhasznlsa (pl.: szemmûttek, vesek „eltvolts"); optikai informcitvitel (telefonvonal, melyen tbb ezer beszlgets mehet egy idben); szerkezetek deformcijnak s rezgseinek a vizsglata; lzer-radar; nagysebessgû nyomtatk; a lzer mûvszeti – grafikai s sznpadtechnikai – alkalmazsa s nem utols sorban, mint fegyver.
3. bra: Vesekvet hast a lzer
nkntelenl felvetdik a krds: melyek a lzerfny egyedlll tulajdonsgai, melyek ilyen szleskrû felhasznlst tesznek lehetv. A kvetkez nhny sorban megksrlem, hogy rvid s rthet magyarzatot adjak erre a krdsre.
A krdsre a vlasz kt sz: monokromatikussg s koherencia. A lzer klnleges fnyforrs: egyirny (keskeny sugrnyalbban koncentrlt), nagy intenzits, egysznû (monokromatikus) s azonos fzis (koherens) hullmokat bocst ki. A lzerek energija kis trrszben koncentrldik, impulzus zemmd esetn nagyon rvid idtartamban, vagyis a lzerfny teljestmnysûrûsge a megszokott fnyforrsoknak sokszorosa lehet.
A mindennapi fnyforrsok nem koherens fnyt sugroznak, ezzel szemben a lzer fnye koherens. A kett kzti klnbsget jl szemllteti a kvetkez plda: a fnyrszecskk nem koherens ramlsa egy zsfolt nagyvrosi utcn, egy irnyba men emberek sszevissza menethez hasonlt, mg a koherens ramls egy katonai dszszemle felvonul katoninak a menethez.
A lzerfny ezen tulajdonsga teszi lehetv, keskeny s nagyon kis szttarts sugarak ellltst, valamint olyan optikai jelensgek tiszta, esetleg ltvnyos vizsglatt, mint pl. az interferencia (a lzer, mint ksrleti eszkz a fizika tants hatkony eszkze).
[http://www.mozaik.info.hu/mozaweb/feny/p1425.htm]
A lzerben a koherens, azonos fzisklnbsgû hullmok induklt kibocstssal keletkeznek.
Az atomi rendszerekben fny hatsra az elektronok rezegni kezdenek (knyszerrezgs). Ezek a rezg rendszerek sugroznak: az elektron mozgsval vltozik az elektromos mez, ez a vltozs mgneses mezt hoz ltre, s gy tovbb. Az tltsz anyagokban gy terjed a fny. Az atomi rendszer, ha rezgse kzben az elektron valamelyik, az alapllapotnl magasabb energij llapotba kerlhet, akkor elnyeli a sugrzst. A gerjesztett llapot atom hasonl „knyszerrezgs-mechanizmussal" fny hatsra energit is veszthet. Ha a gerjesztett atom ugyanolyan frekvencij, fzis s polarizcis llapot fotont sugroz ki, mint az atommal klcsnhatsba lp foton, akkor induklt emisszirl beszlnk. Ebben az esetben egy fotonbl kt foton lesz. A lzermûkdsnek pedig ppen ez a legfontosabb felttele: a klcsnhatsban a fotonok szma nvekedjen, fnyersts lpjen fel.
A „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" (fnyersts induklt emisszival) kifejezs kezdbetûibl alakult ki a laser sz (Az els lzert az amerikai Maiman fejlesztette ki 1960-ban.), amelyet magyarul mr lzernek ejtnk s runk. Ezen azonban nemcsak egy fnyerstt rtnk, hanem egy fnyforrst is.
Folyamatos fnyersts csak az anyagnak egy meglehetsen klns llapotban rhet el: ehhez az atomok nagy rsznek gerjesztett, mghozz meghatrozott gerjesztettsgû llapotban kell lennie. (Ha valamely gerjesztett llapotban az atomok trfogat-egysgenknti szma nagyobb, mint egy msik, kisebb energij llapotban, amely nem felttlenl az alapllapot, inverz populcirl, magyarul fordtott betltsrl beszlnk.) Az anyagnak ez az llapota nem egyenslyi llapot, csak energia-befektets hatsra jhet ltre. Ha tartstani akarjuk, akkor folyamatos energiabetpllsra van szksg. [http://www.sulinet.hu/cgi-bin/db2www/lm/et_tart/]
Ahhoz, hogy lzerjelensg jhessen ltre – az induklt emisszi s a fnyersts lehetsgnek a megteremtsn kvl – egy optikai rendszerre (lzerrezontorra) is szksg van. Ez a gerjesztett atomokat olyan sugrzsra knyszerti, hogy a rendszerbl rendezett (koherens), nagy intenzits s keskeny fnynyalb lp ki. A felersdtt fnyt tkrkkel visszavezetik a lzeranyagba (az inverz populci llapotban lev anyagba), ahol az tovbb ersdik. A rezontor egyik tkre rszben tereszt, ezen lp ki a lzerfny. (A tkrk csak a merlegesen bees fnyt verik vissza gy, hogy az a lzeranyagon ismt thaladva tovbb ersdik.) A maradk vgl kiszrdik, elhagyja a rendszert, nem ersdik fel.
Lzeranyagknt brmilyen halmazllapot anyag hasznlhat. A gzhalmazllapotot elektromos kislssel, a szilrd s a folykony anyagot villanfnnyel vagy lzerrel gerjesztik. Lzertmenete nagyon sok anyagnak van, ezrt a legklnflbb sznû s energij lzerfny ltrehozhat.
A legismertebb a hlium-neon lzer, ebben az aktv anyag a neon (a hlium csak az inverz populci megteremtshez szksges). Tbb hullmhosszon is mûkdhet, 1150, 3390 s 632,8 nanomteren. Az utbbi piros sznû, s demonstrcis ksrletekhez s klnbz lzeres bemutatkon hasznljk.
4. bra: A He-Ne lzer
Az argonlzernek szintn tbb lzertmenete van a kk s a zld tartomnyban, lzerbemutatkon s az orvosi gyakorlatban hasznlatos. A harmadik kzismert tpus a szn-dioxid-lzer, amely az infravrs tartomnyban mûkdik. [1993, Pintr]
Lzerek alkalmazsa
A lzerfny kivlan alkalmas interferencin alapul jelensgek ltrehozsra, interferencis mrsek vgrehajtsra, hologramok ksztsre, ez utbbirl a ksbbiekben kicsit rszletesebben is sz lesz. A lzer s az anyag klcsnhatsa rvn mikroszkopikus felleti vltozsok is ltrehozhatk (pldul egy fmfelleten nhny atom elmozdtsa). Ezek j megmunklsi lehetsgeket biztosthatnak a mikroelektronika klnbz terletein, pldul a mikrochipek ksztsekor.
A lzerfnyt a technikban sok helyen hasznljk informcik olvassra. Vonalkd leolvask pldul minden nagyobb ruhzban mûkdnek.
A digitlis informcitrols elterjedt eszkze a CD (compact disc) lemez. Egy ilyen lemezen csaknem 5 km-nyi lejtszsv van, ami 640 Mbyte informcit (kb. 80 perc zent, tbb szz kpet, tbb mint 300 ezer gpelt oldal szveget) rgzt.
A lzerfny kis szttartsa tette lehetv, hogy az eddigi legpontosabb mrsekkel megmrjk a Hold-Fld tvolsgot. A Holdra felltt fnysugr elgg koncentrlt maradt ahhoz, hogy az Apoll ûrhajsai ltal elhelyezett tkrkrl visszaverd fny mg mûszerekkel rzkelhet volt, gy az oda-vissza t idejbl a tvolsgot meghatrozhattk. Termszetesen „fldi", pontosabb mrseknl is alkalmazzk.
5. bra: Alagt ptsnl az egyenes irny kijellse
Lzeres hûtssel rtk el az eddigi legalacsonyabb hmrskletet, kzeltettk meg legjobban az abszolt zrus fokot (s nyertk el ezrt az 1997-es fizikai Nobel-djat). A lehûttt anyagot keresztezett lzernyalbokkal tkztettk oly mdon, hogy az tkzs sorn a rszecskk vesztsenek a mozgsi energijukbl. Az elrt hmrsklet mindssze 200 millirdod kelvin volt.
Az energia koncentrlsa miatt lzerfnnyel mûtteket vgezhetnek, fmeket vghatnak. Lzerfegyverrel egy helikopter rptben kettvghat.
Persze ne felejtsk el megemlteni dikjainknak, hogy tanrn az ltalunk hasznlt mutatplca is, vagy amellyel k az rakzi sznetekben jtszanak is lzer, hangslyozva szemet (ltst) krost hatst!
6. bra: A mutatplca
Lzerfegyverek napjainkban
„Az Egyeslt llamok s Izrael kzsen fejlesztett nagy hatsfok lzervel els zben tudott lelni raktt, ami hatalmas ttrst jelent a vdelmi technolgikban." – adta hrl tbb napilap is 2000 jniusban.
A nagy energij lzer, melyet a TRW Copr. fejleszt, Izrael biztonsgt fogja szolglni szaki szomszdjval szemben, ha az rvid hattvolsg raktkkal tmad.
A 70-es vek vgn az Egyeslt llamokban, egy ksrleti, levegben lv lzer segtsgvel sikerlt lelni egy clpontot.
7. bra: A mûkd lzergy
(Elszr Ronald Reagan az Egyeslt llamok egykori elnke javasolta 1983. mrcius 23-n, egy bizonyos csillaghbors terv megvalstst, melynek keretben a vilgûrbe teleptettek volna szintn lzeres elven mûkd vdelmi egysgeket.)
A tesztelsekor egy Katyusa raktt lttek ki, mely egy nagyhats robbanfejet hordozott. Msodpercekkel ksbb a lzerrendszer, ami mrfldekkel arrbb helyezkedett el, radar segtsgvel bemrte majd rllt a clpontra. Pillanatok mlva a megkzeltleg 4 mteres rakta megsemmislt. A sugrnyalb alapveten a robbanfejre volt irnytva, gy az a levegben felrobbant. A nagy pontossggal fkuszlt energia risi tvolsgokra kpes eljutni fnysebessggel, anlkl, hogy ereje cskkenne, gy a mozg clpontot fel lehet hevteni.
[http://www.origo.hu/tudomany/technika/000614star.html]
Mr ksztik azt a „lzersprût", amelyet a tervek szerint egy 2003-as ûrreplgp-missziban prblnak ki, s az lesz majdan a feladata, hogy eltakartsa a Nemzetkzi Ûrlloms (ISS) tjba kerl ûrszemetet. Az Orion-terv keretben pl eszkz a teniszlabdnyi s annl nagyobb mretû trgyakat tvoltja majd el az ISS plyjrl: becslsek szerint ugyanis a kvetkez tz vben mintegy 10 szzalk az eslye annak, hogy az ûrlloms burkolatn egy ekkora objektummal trtn tkzs lyukat ssn. Az ûrlloms kls vdburkolata csupn az 1 centimternl kisebb mretû trgyakkal val tkzs ellen nyjt megbzhat vdelmet. Meglep mdon a 10 centimternl nagyobb mretû darabok sem jelentenek jelenleg komoly veszlyt: ezek ugyanis a fldi irnyt-kzpontbl idejben szlelhetk, s az ûrlloms legnysge gondoskodhat eltvoltsukrl vagy kikerlskrl. A kt mret kz es trmelkek viszont valban veszlyeztethetik az ûrlloms biztonsgt.
Ezrt van szksg megfelel vdrendszer kidolgozsra. A lzersprû valjban egy megawattos teljestmnyû, fldi teleptsû impulzuslzer, amelynek sugarai az ISS tjba kerl kzepes (1-10 centimter kztti) mretû trgyaknak tkzve lelasstjk azokat, s ezltal alacsonyabb sugar plyra terelik ket. A mr emltett ûrreplgpes ksrletben a legnysg nyomkvetvel felszerelt, ûrtrmelket utnz darabokat juttat majd Fld krli plyra, amelyet a fldi impulzuslzernek kell onnan „leszedni".
Mint lthatjuk, napjainkban intenzv munka folyik, hogy a lzert, mint harcszati eszkzt alkalmazzk, br az emberisg jelents rsze hezik, itt a globlis felmelegeds, termszeti katasztrfk tizedelik a fldi rtelmet… taln ezekkel kne inkbb foglalkozni!
Hologrfia
Rengeteg olyan sci-fi filmet lthatunk, amelyben a szerepl szeme eltt adott tvolsgra, levegben sszell holografikus kp jelenik meg (amelyet akr a egy csuklra csatolhat, rnyi kivitelû szerkezet is szolgltathat). Br ennek megoldsa mg a jvre vr, de azrt ejtsnk nhny szt a hologrfirl.
A hologram „fnykp", amelyet lzerrel ksztenek s filmre vagy fotolemezre rgztenek. A hologram egyedlll sajtossga, hogy tmrnek ltsz hromdimenzis kpet ad, visszalltja a trgyat teljes eredetisgben, teljes tvlati hatssal. A kp a levegben lebegni ltszik, a lemez eltt, mgtt vagy akr a lemez mindkt oldaln.
Ha a hologram eltt stlunk, gy tûnik, hogy a kpet krbe is jrhatjuk, mint egy igazi trgyat. A ltvny oly meggyz, hogy azt hisszk, meg is foghatjuk a trgyat vagy bele is nylhatunk. Sajnos egy ilyen ktdimenzis felleten igen nehz bemutatni a hologram hromdimenzis termszett.
8. bra: Hologram
Gbor Dnes, a hologrfia magyar szrmazs felfedezje, aki nyomn a „hologram" jelzs szerkezetben a grg eredetû „holo" eltagot a hologram ltal visszalltott trgy, mint ltvny lnyegi sajtsgainak rzkeltetsre: az elllt kp teljes rtkû msa a trgynak. Ezen llts tartalma elssorban a trgy trbeli kiterjedsnek az rzkelhetsgre vonatkozik.
Hologramok ksztse
A hologrfia fnykpszeti eljrs, amelyben lzersugarakat tkrkkel s lencskkel irnytanak. A trgy kpt egy fnyrzkeny lemezre rgztik. A lemezre a lzer fnye kzvetlenl s a trgyrl visszaverdve is eljut. A fny hatsra a lemezben kmiai vltozsok mennek vgbe; ezek rzik meg a kpet.
A hologram trben, idben koherens fnyforrs interferenciakpeknt kpzdik. A koherens fnyforrs fnyt (lzer) kt rsznyalbra osztjk.
9. bra: Hologram ksztse
Az egyik a referencianyalb, ezt egy fotolemezre irnytjk, mg a msik a trgynyalb, mely a trgyrl visszaverdve a fotolemez felletn interferl a referencianyalbbal. A hromdimenzis trgyrl az intenzits s a fzisklnbsgek kt dimenziban rgztdnek.
Ha a hologramot ugyanolyan hullmhossz koherens fnyforrs vilgtja meg ugyanolyan szgben, mint a referenciasugr, akkor a trgy hromdimenzis kpe vlik lthatv. Egy trgyat csak akkor lthatunk, ha fny verdik vissza rla, s eljut a szemnkbe. A holografikus kp azrt olyan valszerû, mert a hologram tkletesen rgzti a trgyrl visszavert fnyhullmokat. Amikor a hologramot megvilgtjuk, pontosan gy veri vissza a fnyt, mint az eredeti trgy. Ez a kpvisszallts (rekonstrukci). A szemnkbe jut fnyhullmok olyanok, mintha a trgyrl rkeztek volna.
A hologram a lemezen zavaros maszatnak ltszik. A kp visszalltshoz (rekonstrukcihoz) meg kell vilgtani. Van olyan hologram, amelyiknl ehhez lzer kell, de a legtbbhz elg egy adott irnybl vilgt pontszerû fnyforrs.
10. bra: A „zavaros" maszat
Ktfle hologram van, ezek a kpvisszallts mdjban klnbznek. Reflexis hologram ksztsekor a referenciasugr a trggyal ellenttes oldalrl ri a lemezt. A lemezrl visszaverd fny lltja el a kpet.
Transzmisszis hologram ksztsekor a referenciasugr a trggyal azonos oldalrl ri a lemezt. Ekkor htulrl megvilgtva lthatjuk a kpet. A reflexis (visszaverdses) hologramnl a lemezt ellrl kell megvilgtani. A transzmisszis (teresztses) hologramot htulrl kell megvilgtani. Mindkt esetben a lemezrl jv fny hozza ltre a lthat kpet. [Pintr, 1993]
11. bra: A reflexis s a transzmisszis hologram
Hologramok alkalmazsa
A hologram most van olyan helyzetben, mint a fnykpezs volt 1900 krl. Nemsokra mr taln mindennapos dolog lesz a holografikus gyorsfnykp ksztse, a holografikus jsg s a hromdimenzis lzer-tv. Sok orszgban a hologramok mr most is lthatk mzeumokban, killtsokon, vagy jsgokba, knyvekbe ragasztva, ill. megvsrolhatk faldsznek vagy kszernek. Hasznlatnakhatrt szab, hogy mindig akkora kpet ad, mint az eredeti trgy. A hologramot kicsinyteni nem lehet.
[http://www.omikk.hu/omikk/tudomany/gaborden/tudomany/holograf.htm]
A hologramok mindennapi letnk velejr trgyai (hlgyeket dszt kitûzk, okmnyok hitelessgt szavatol vdpecstek stb.) A prselt hologramok biztonsgtechnikai alkalmazsa azrt gretes, mert ellltsuk igen bonyolult, tbblpcss mûvelet, cscstechnolgia. A prselt hologramok msolshoz, hamistshoz vgig kell vinni az egsz technolgiai folyamatot, ami nagy eszkz- s munkaignye miatt ltalban nem kifizetd.
12. bra: „Vdpecstek"
Radsul a magas szintû technika minsget eredmnyez mûkdtetshez legalbb kzpfokon jl kpzett szakemberre van szksg. Viszonzsul a prselt hologram ltvnyos, tbbnyire rnzssel is ellenrizhet vdpecstet nyjt. Nagyobb biztonsgi igny esetn a hologramokon specilis kdolt adat is elhelyezhet, amelynek meglte kln berendezssel ellenrizhet.
Holografikus kpernyk: az n. „head-up" kperny a szemllend brt az l megfigyel el vetti. Ilyen megoldsokat alkalmaznak az Amerikai Egyeslt llamok lgierejnek egyes gpeiben. Ugyancsak az llamokban intenzv kutatsok folynak szmtgp-perifriaknt mûkd holografikus kperny ksztsre. Egyik legfrissebb alkalmazsukra a Volkswagen Fejleszt Laboratriumban kerlt sor: a legjabb tpus Passat gpkocsikban a szlvdre ragasztott HOE mint kperny az utca forgalmt, kzlekedsi jelztblit vetti a vezet szemnek magassgba.
Ha felvtelkor a trgyat henger alakban vesszk krl egy holografikus filmmel, egy teljes 360-os hologramot kapunk. A visszalltott kp a hengerben lebegni ltszik. A hologramot krbejrva a fnykpezgp minden oldala lthat.
13. bra: A krbenzhet hologram
14. bra: Mrhet tvolsgok
A hologram annyi informcit tartalmaz, mint maga a trgy, de sokkal kisebb helyet foglal el, mivel csak egy lapos lemez. Nagyon sokfle trgy kpi rgztsre alkalmas, a fogsoroktl a mûtrgyakig.
Holografikus mozi: hologrfiban legegyszerûbben gy mutathatunk be mozgst, hogy a lemezre egyms mell egy sorozat hologramot vesznk fel. A kp eltt stlva az mozogni ltszik. Clszerû mozifilmet hasznlni, mivel egy egyszerû mozdulat, pl. integets visszaadshoz is tbb szz kp kell.
A fnysebessg
Minden valamire val sci-fiben fnysebessg felett repkednek az UFO-k s egyb ûrjrmûvek - nem is tehetik mskpp, hiszen az ûrben hatalmas tvolsgok vannak. Viszont a fnynl gyorsabban a fizika jelenlegi llsa szerint nem lehet…
A relativits-elmletben Einstein a fnysebessgrl, mint abszolt hatrrtkrl beszl, s kijelenti, hogy semmifle hats nem terjedhet a fnynl nagyobb sebessggel, ami 300 000 kilomteres tvolsg megttelt jelenti msodpercenknt, vkuumban.
Ezt az elvet az utbbi idkben szmtalanszor bizonytottk, mi is a vlasz a felmerl krdsre: Mirt kell a sebessggel exponencilisan nvekv energit befektetni testek gyorstsba, mirt lehetetlen gy elrni a fnysebessget? (A problma hasonlt az abszolt nulla fok problmjhoz. Ltezik egy als hatr a termszetben a hmrsklet tekintetben. Egy test elvileg akrmekkora hmrskletre felmelegedhet, de csak –273,15 Celsius fokig hûlhet le. Ez a 0 Kelvin, az abszolt nulla fok, ennl hidegebb semmi sem lehet.)
A relativitselmlet alapvet feltevse szerint a tudomny trvnyei minden szabadon mozg megfigyel szmra azonosak, fggetlenl sebessgktl. Einstein szerint minden megfigyel ugyanazt a fnysebessget mri, fggetlenl sajt mozgsnak sebessgtl. Ez az egyszerû elv figyelemremlt kvetkeztetsekre vezetett. Ezek kzl minden bizonnyal kt ttel a legismertebb: egyikk az anyag s energia egyenrtkûsge (ezt a ttelt sszegzi Einstein hres egyenlete: E=mc2); a msik ttel, amely szerint semmi sem haladhat a fny sebessgnl gyorsabban [Fercsik, 1977].
A tmeg s az energia egyenrtkûsge kvetkeztben a mozg trgy mozgsi energija hozzaddik a tmeghez, azaz megnehezti a tovbbi gyorstst. A tmegnvekeds csak a fnysebessghez kzeli sebessgekkel halad trgyak esetben vlik szmottevv. A fnysebessghez kzeledve a test tmege egyre gyorsabban n, ezrt a tovbbi gyorsts mind tbb s tbb energit emszt fel. Magt a fnysebessget egyetlen test sem rheti el, mivel ekkor a tmege vgtelenn vlik, ami a tmeg-energia egyenrtkûsg miatt azt jelenti, hogy csak vgtelen sok energia befektetsvel lehet a fnysebessgig gyorstani. A relativitselmlet teht minden htkznapi trgyat egyszer s mindenkorra fnysebessgnl alacsonyabb sebessgtartomnyokra korltoz. Csak a fny, s a tbbi, sajt tmeggel nem rendelkez hullm haladhat fnysebessggel.
A fnysebessg hatrrtk szerepbl aztn addtak tovbbi kvetkeztetsek is, s ezek az idre magra vonatkoztak. Azt is megjsolta Einstein, hogy nagyobb tmegek kzelben az id lassabban telik, s ha egy test sebessge sszemrhet a fny sebessgvel, akkor ezen a testen tartzkodk szmra az id lassabban telik. Az elmletnek e pontjaibl kiindulva kezdtek tudsaink hatalmas ûrhajkat tervezni, pldul a „soha vissza nem trk ûrhajjt". Aki ugyanis egy ilyen ûrhajra l, az hatalmas tvolsgokra eljuthat trben a Fld bolygtl, ez azonban idbeli eltvolodst is jelent az elmlet szerint, s mikzben maga az ûrhajs csak tucatnyi vet regszik, a Fldn vezredek is eltelhetnek. A jelensg maga „idparadoxon" nven ismert.
A megolds a kvetkez: minden megfigyelnek kln loklis sajtideje van, minden mozg koordintarendszerhez tartozik egy nll ra. Nincs abszolt id, amely szerint meg lehetne llaptani globlisan, hogy ppen hny ra van az Univerzumban. Nagy sebessggel mozg testeknek az „rja" sokkal lassabban jr, mint a lassan mozg testek, ennek kvetkeztben „lassabban" is regednek. Azon testek szmra, amelyeknek sebessge mr majdnem elri a fnysebessget, az id mr majdnem lell.
A sebessget ugyanis gy tudjuk kiszmolni, ha a megtett utat elosztjuk az t megttelhez szksges idvel:
v = s/t
Egy fnysugrnak a sebessge mindig a fnysebessg, a szoksos jellssel „c".
Teht igaz az sszefggs:
c = s/t
Azonban tudjuk, hogy a „c" egy konstans, azaz minden krlmnyek kztt lland. Ha teht „s" (a megtett t) egy koordintarendszerbl nzve tbbnek ltszik, mint egy msikbl nzve, akkor „t"-nek (az idtartamnak) is tbbnek kell lennie az elbbi koordintarendszerbl nzve, mint a msikbl, mert csak gy lehet mindkt esetben a hnyados ugyanaz. Ezek szerint a fnysugr mozgsnak folyamata az egyik koordintarendszerbl nzve rvidebb ideig tart, mint a msikbl nzve. Mivel ugyanarrl a folyamatrl van sz, mgis van alapunk sszehasonltani a kt rendszert: arra a kvetkeztetsre kell jutnunk, hogy az egyikben gyorsabban telik az id.
Han Solo Millenium Falconja tvoli galaxisokat (risi gyorsulssal, befagyasztva) elrhette gy, hogy kzben ûrhajjban mg 1 v sem telt el. Nem hinyzott kzben Leia hercegn trsainak?
15. bra: A csoda jrmû
Azonban ne remnykedjnk abban, hogy majd egyszer kpesek lesznk kzel fnysebessggel halad ûrhajkkal keresztlszelni a Vilgegyetemet. A fnysebessg tulajdonkppen vgtelen: nyugalmi tmeggel rendelkez test nem rheti el soha.
Minden mozg trgynak mozgsi energija van, ami a trgy tmegtl s a sebessgtl fgg. Egy gpkocsinak knnyen megnvelhetjk a mozgsi energijt: csak gzt kell adnunk. Ezltal sebessgt nveltk, az aut tmege nem vltozott.
Ugyanezt a szitucit kell elkpzelnnk, csak egy kicsit szlssgesebb esetben. Egy ûrhajval replnk, aminek a sebessge mr majdnem elri a fnysebessget. m a hajtmûvben tovbbra is zemanyagot getnk, s ezltal mg tbb energit adunk neki. Energia nem veszhet el. Az zemanyag energija cskken, ezrt az ûrhaj mozgsi energija nvekedik.
Az ûrhaj sebessge mr alig nvekedhet, hiszen gy is majdnem elrte a maximlis hatrsebessget. Einstein lltsa szerint ekkor a mozgsi energia msik sszetevjnek, a tmegnek kell nvekednie. Einstein szmtsai szerint egy 1 tonns ûrhajnak, ha a fnysebessg 99 %-val halad, 7.1 tonnra, ha a fnysebessg 99.999 %-val halad, akkor 224 tonnra nvekszik a tmege. Einstein elmlete szerint a tmeg egy energiafajta. Az elz esetben az energia, melyet a hajtmû termelt, talakult tmegg.
Egy fnysebessg 99,999 %-val mozg alma tmege 50 kg lenne!
Egy test sszes energija, Einstein hres egyenlete szerint, gy szmolhat ki: E=mc2.
Ebben a kpletben az „m" nem a test nyugalmi tmegt jelenti, hanem az n. relativisztikus tmegt.
Egy test relativisztikus tmege a btbl (b = v/c) s a nyugalmi tmegbl (m0) a kvetkezkppen szmolhat ki:
m=m0/(1-b2)1/2
Mivel ez az energiamennyisg magba foglalja a test mozgsi s n. nyugalmi energijt is, ezrt:
m0c2/(1-b2)1/2=m0c2+Em
ahol Em a test mozgsi energija.
Nem kell a kpleteket rtennk, elg ltnunk a lnyegt. Az egyenletekben az egyik oldalon az energia, a msikon a tmeg szerepel, s a fnysebessg ngyzete, mint egy „mrtkegysg tvlt" konstans. Ezek szerint teht az energia s a tmeg teljesen ekvivalens egymssal. Einstein egybekapcsolta az energia- s a tmegmegmarads elvt (Fercsik,1977).
A tudomny szempontjbl ez az E = mc2 kplet a fellrsi hatrt biztostja. Mrpedig a sci-fi mûfajba sorolhat mûvek igen nagy hnyada thgja ezt a korltot. Taln ppen nem tudomnyos alapon? Knnyen lehet. Almr Ivn egy tanulmnya szintn felvetette e krdst. maga is tudomnyos alapon kzeltett az intergalaktikus utazs lehetsgeihez. Nhny szrevtelt rdemes idznnk: „A relativisztikus sebessggel repl ûrhajnl meg kell emlteni azt a krlmnyt, hogy a relativitselmlet egyik elfogadott kvetkeztetse rtelmben az ilyen jrmûben lnyegesen lassabban telik az id, mint itt a Fldn. Ezrt a benne repl ûrhajsok lassabban regszenek. A 2,2 milli fnyvnyire lv Andromda-kd is elrhet ilyen relativisztikus ûrhajval gy, hogy a benne lk csak 30 vet regszenek, mikzben a Fldn 2 milli v telt el. Mindez, mint lehetsg, nem mond ellent a fizika ma ismeretes trvnyeinek. Ms a helyzet a fnysebessget meghalad ûrhajval, mint lehetsggel. Ha szigoran a bizonytott tudomnyos eredmnyek szintjn maradunk, akkor a fnysebessgnl gyorsabban replni egyltaln nem lehet. Vannak azonban bizonyos homlyos elgondolsok, amelyek nem zrjk ki a fnysebessg tlpst, mint lehetsget. (...) Vannak, akik azt lltjk, hogy (...) a fnysebessg tlpse nem mond ellent a fizika vgs trvnyeinek. (...) Mindenesetre az ilyen fnysebessg fltti utazs lenne az egyetlen lehetsg arra, hogy a csillagûrhaj felbocstja maga lvezhesse az t eredmnyeit."
Csakhogy a fenti kplet kizrja ennek megvalsthatsgt, ugyanis ha az anyag elri a fnysebessget, vgtelenn vlik a tmege.
gy tûnik teht, hogy maga a hiperûrutazs csak puszta feltevs. A tudomny mindenkori llsa szerint kivitelezhetetlen. Nagyon kevs az olyan sci-fi, mely egyltaln foglalkozik e problmval, azaz nem felttlenl a tudomny kpezi a mûfaj elsdlegessgt. Br szmos tletet mozgst (pl. dimenziugrs, mely tbbek kztt azrt kivitelezhetetlen, mert megvltozik kzben az anyag szerkezete stb.), mgis inkbb a fantasztikumra tereli a figyelmet. Ebbl a szempontbl teht a sci-fi elnevezs eltagja akr meg is krdjelezhet.
A fekete lyukak
A sci-fi filmekben az ûrhajsok szmra a legveszlyesebb objektum az ûrben a fekete lyuk.
A fekete lyukak a trid azon tartomnyai, amelyekbe anyag s sugrzs csak belehullhat, de kijnni semmi sem kpes. Mg elektromgneses sugrzs, gy a fny sem hagyhatja el a fekete lyukat, innt ered a neve.
Felttelezhet, hogy a egyes csillagok letciklusuk utols llomsban vlnak fekete lyukakk. Csillag akkor keletkezik, mikor nagy mennyisgû gz (tbbnyire hidrogn) sajt tmegvonzsnak hatsra nmagba roskad. A gzfelh sszehzdsa kzben a gzatomok mind gyakrabban s nagyobb sebessggel tkznek egymsnak, ennek kvetkezmnye, hogy a gz felmelegszik [Hermann, 1992].
16. bra: A fekete lyuk
Idvel elri azt a hmrskletet, melyen a hidrognatomok hliumm egyeslnek – a felszabadul h hatsra vilgt a csillag. Ez a htbblet a gz nyomst is nveli, amg az vgl kiegyenlti a gravitci sszehz erejt, ekkor szûnik meg a zsugorods. A csillagok hossz idn t megrzik stabilitsukat, mivel a nukleris folyamatok sorn fejld h ellenslyozza a gravitcit. Idvel persze kimerl a csillag „zemanyag kszlete". A bels hmrsklete mr nem elg ahhoz, hogy energia felszabaduls mellett jabb s jabb elemeket „ptsen fel". Az „reged" csillag bels egyenslya tbb mr nem tarthat fenn, a mag sszehzdik.
Szmtsok szerint, ha csillag kis tmegû (1,5 naptmeg alatti = Chandrasekhar-hatr) fehr trpv (nhny ezer kilomteres tmrjû, tbb szzezer kg/cm3 sûrûsgû) vlik, a legtbb csillag ekknt fejezi be az lett.
A nagytmegû „reg" csillagok lete msknt fejezdik be. A felptsk rteges, legkvl van a hidrogn- s a hliumrteg, beljebb kvetkeznek a csillagfejlds sorn ltrejtt nehezebb elemek (pl.: szn, szilcium, vas). A mg ezeknl is nehezebb elemek mr nem plhetnek fel, mert az a folyamat mr nem szabadtana fel energit, hanem ppen ellenkezleg energit ignyelne. Ltrejn a szupernva-robbans, melynek kvetkeztben a csillag kls rtegei a felszabadul energia hatsra ledobdnak. A csillag sszeomlsa a nyomscskkens miatt kvetkezik be, ez trtnhet abbl, hogy a protonok nagyenergij elektronokat fognak be s neutronok jnnek ltre, vagy a vasatomok magja a magas hmrsklet miatt „szttrik", ehhez energia kell s lecskken a nyoms. Szupernva maradvny kpzdik, a belsejben pedig egy neutroncsillag marad vissza. Ezt a II. tpus szupernva robbansnak nevezzk. (Az I. tpus esetben egy olyan fehr trpe sszeomlsa kvetkezik be, amelyik egy ketts rendszer tagja.
|